את כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף – אתם מכירים. אם אתה קוצץ ירקות לסלט, והסכין מחליקה ופוצעת אותך, אתה סומך על כוחות אלה להקריש את הדם, לייצר גלד, ולהצמיח עור חדש. אם את מתעטשת ומשתעלת בגלל וירוס, את סומכת על מערכת החיסון שתמגר את הוירוס, ואף תיצור נוגדנים שיהדפו וירוס זה אם ינסה בעתיד לתקוף שוב. 

גם למוח יש כוחות  ריפוי מופלאים. נסו להיזכר במצבים שגרמו לכם להרגיש, בעוצמה גבוהה,  הלם, אבל, עצב, עלבון צורב, בושה עמוקה…. וכן הלאה.  האם, היום,  אתם עדיין מרגישים את החוויה  באותה עוצמה? סביר מאד שלא. הזמן עשה את שלו, או, ליתר דיוק, כוחות הריפוי של המוח עשו את שלהם.

אבל – לפעמים יש תקלות.

כוחות הריפוי של המוח נכשלים מפעם לפעם, מול אירועים עוצמתיים. המוח מתקשה לעבד את האירוע, והרגשות והמחשבות "קופאים במקומם".

EMDR היא שיטת טיפול שמאפשרת

למערכת העיבוד המוחי להשתחרר מקיפאונה.

 

מטפלים ב-EMDR רוחשים כבוד לחוויות ולאמירות של לקוחותיהם. באמצעות שיחות טיפוליות ממוקדות וגירויים דו-צדדיים, המטפלים יוצרים את התנאים לעיבוד מוחי בריא ומבריא.

המטפלים ממעטים להתערב בתהליך העיבוד כיוון שהם מכירים ומוקירים את יכולת הריפוי הטבעי. הם נמנעים מלהתערב במהלך עיבוד הזיכרון, אלא אם התהליך נתקע. גם במצב כזה ההתערבות תהיה מזערית כדי לא להפריע ולעכב את התהליך הטבעי של עיבוד הטראומה.

(להסבר נוסף,   https://geulahgrossman.co.il/emdr-2/  )

להלן שלוש דוגמאות של טיפול מוצלח באמצעות -EMDR:

כאשר אפרים היה בכיתה א, "ברח לו" שלשול באמצע שיעור. חבריו לכיתה הקניטו אותו ולעגו לו במשך שנה. הבושה והעלבון נצרבו בו ופגעו בדימוי העצמי ובאימונו בבני אדם. הוא הגיע לטיפול לקראת גיוסו לצה"ל, עקב התקפי פאניקה וכאבי בטן. טיפול ב-EMDR חשף את הקשר בין ההתקפים האלה לבין מה שארע לו בכיתה א', מיגר את הסימפטומים העכשוויים, שיפר לאין-ערוך את דימויו העצמי, ואיפשר לו לראות את הגיוס כאתגר ולא כאיום.

 

 "רחל", אמר אבנר בטלפון, "אני לא מרגיש טוב. אני יוצא עכשיו מהמשרד, ואגיע הביתה בסביבות 17:00." רחל ביקשה מאבנר, בעלה האהוב מזה 42 שנה, שבדרכו הביתה יאסוף מכתבים מתיבת הדואר שלהם. בשעה 18:00, אבנר עוד לא היה בבית, וגם לא ענה לטלפון. היא התקשרה לחברה שגרה בשכנות לתיבות הדואר, וזאת מצאה את אבנר שרוע ליד התיבות, ללא רוח חיים.

שנתיים אחרי הטרגדיה, ילדיה התעקשו שהיא תפנה לטיפול, עקב תפקוד ירוד, ביעותי לילה, ודיכאון. היא יסרה את עצמה בלי סוף במחשבות כמו "זאת אשמתי. אם לא הייתי מבקשת מאבנר לאסוף דואר, אולי היה מתעלף בבית והייתי מזעיקה עזרה בזמן." היא גם נהגה בכל ערב להתקשר לשלושת בניה לוודא שהם הגיעו לבתיהם בשלום.

טיפול ב-EMDR הביא להקלה משמעותית בסימפטומים שלה ושיפור רב בתפקודה. ביעותי הלילה נעלמו, והשיפור בשינה תרם להפגת הדיכאון. היא עדיין מתגעגעת לאבנר, אבל חדלה מהאשמה עצמית. היא יכולה להתענג מזיכרונות של 42 השנים הטובות שהיו לה עם אבנר וליהנות מהמשפחה שהקימו יחדיו.

 

 דקלה היתה תלמידה מצטיינת בתיכון, וקיבלה ציונים גבוהים בבחינות הבגרות, כולל 5 יחידות במתמטיקה ו-5 יחידות באנגלית. תוך כדי שירותה הצבאי, היא למדה לקראת בחינת הפסיכומטרי. ביום המבחן עצמו, היא התעוררה עם חום גבוה (שהתברר אחר כך כשפעת). למרות החום ומזג האויר הקר והגשום, היא בלעה שני ADVIL וניגשה לבחינה. כשהיגיעו התוצאות, חשכו עיניה…… הוריה וחברותיה ניסו לנחמה ועודדו אותה לגשת למועד הבא. אולם, התפתחה אצלה חרדת מבחנים חריפה. בכל פעם שניסתה ללמוד לקראת המבחן, חוותה סחרחורת ופאניקה. טיפול ב-EMDR , בשלוש פגישות בלבד, איפשר לדקלה לראות בכישלון הקודם אירוע חד-פעמי ומצער שאינו משקף או מנבא דבר כלשהו לגבי יכולותיה האמיתיות .