כל החיים לפניך!

כדי לחיות אותם באושר ובאותנטיות, כדאי להרהר בתובנות שאנשים בסוף דרכם מעניקים לנו.

ברוני ווייר, אחות אוסטרלית שנתנה טיפולי הוספיס-בית לחולים רבים בשבועות האחרונים לחייהם, תיעדה את החרטות הגדולות ביותר שעולות כאשר אדם מבין שימיו אוזלים.

החרטה השכיחה ביותר היא:

1. חבל שלא היה לי אומץ לחיות את החיים כפי שרציתי, במקום ליישר קו עם הציפיות של אחרים ממני.

כאשר אנשים שמבינים שהגיעו לסוף דרכם מביטים אחורה, הם מזהים כמה חלומות הם לא הגשימו. רוב המצטערים של ווייר לא הגשימו אפילו מחצית מחלומותיהם, בגלל החלטות שבדיעבד התגלו כשגויות. בריאות נותנת חופש שרובינו לא מעריכים, עד שאנו מאבדים אותה.

2. חבל שהתמסרתי כל כך לעבודה.

לדברי ווייר, "החרטה הזאת הגיעה מכל גבר שטיפלתי בו. הם הפסידו את הילדות של ילדיהם ואת חברת בני זוגם. גם נשים הביעו את החרטה הזאת, אך מפני שרובן היו מדור ישן יותר, רובן לא היו מפרנסות עיקריות. כל הגברים שטיפלתי בהם התחרטו עמוקות על כך שבילו את רוב חייהם בסביבת עבודה תובענית."

3. חבל שלא היה לי מספיק אומץ להביע את הרגשות שלי.

אנשים רבים מדחיקים את הרגשות שלהם כדי לשמור על שלום עם אחרים. כתוצאה מכך, הם מתפשרים על קיום בינוני ולעולם לא מגיעים להיות מי שהם מסוגלים להיות באמת. הרבה מהם פיתחו מחלות שנבעו בעיקר מהמרירות והכעס שהם "שמרו בטן" במשך שנים רבות.

4. חבל שלא שמרתי על קשר עם החברים שלי.

“רק היום אני מבין כמה נתתי לחברות אמיתית ואותנטית לחמוק ממני. לא הבנתי שידידות ואהבה דורשות תחזוקה והשקעה. בתקופה זו, אני עושה סדר בעניינים כספיים ובמסמכים, אבל זה לא מה שחשוב באמת. מה שחשוב באמת הם יחסים, אבל אין לי איך לעשות סדר ביחסיי עם חברים שאבדו והתרחקו, ונעלמה האפשרות להתנחם בחברתם ולהיפרד כמו שהייתי רוצה."

5. חבל שלא נתתי לעצמי להיות מאושר יותר.

ווייר הופתעה ממספר הפעמים שחרטה זו עלתה. רבים הבינו רק בסוף חייהם שאושר הוא בחירה. למרות כמיהה למשהו אחר, הם נשארו תקועים בהרגלים ובדפוסי התנהגות ישנים. הפחד משינוי גרם להם לשקר לאנשים אחרים ואפילו לעצמם, שהם מאושרים, למרות שעמוק בפנים הם רצו לצחוק כמו שצריך, לעשות קצת "שטויות" וליהנות כמו ילדים משוחררים.  כמו שהם נהגו לעשות כאנשים צעירים ובריאים.

ווייר ממליצה:

החיים הם בחירה.
הם בחירה שלך.
בחרו בצורה מודעת. בחרו בתבונה. בחרו ביושר.

בחרו בחיים!